Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu

Yaşa Bağlı Makula DejenerasyonuRetinanın merkezinde yer alan makula, keskin görmemizi sağlayan bir bölgedir ve sarı renkli bir nokta halindedir. İlerleyen yaşlarda bu bölgede oluşan tahribat nedeniyle görme duyusunda azalmalar meydana gelir. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu olarak adlandırılan bu hastalık, aynı zamanda sarı nokta hastalığı olarak da bilinir.

Retina ve retina altında oluşan hasarlar sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlık, genel olarak 50 yaş üzerindeki kişilerde görünür. Erken teşhis ile kısa sürede tedavi edilmediği takdirde, hastalık görme kaybına yol açar. Bu nedenle yılda bir kez göz muayenesi yaptırmak ve herhangi bir belirti görüldüğünde hemen bir uzmana başvurmak oldukça önemlidir.

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu Belirtileri 

Yaygın bir göz rahatsızlığı olan yaşa bağlı makula dejenerasyonu, 65 yaş üzerinde olan her 10 kişiden birinde ortaya çıkar. Rahatsızlık tedavi edilmezse ciddi görme kaybına neden olabilir. Hastalarda sıklıkla görülen belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Görüş bulanıklaşır.
  • İnsanları tanımada zorluk yaşanır.
  • Kitap okumak, bilgisayarda vakit geçirmek rahatsızlık yaratır.
  • Araç kullanırken problemler ortaya çıkar.
  • Renkler cansız görünür.
  • Düz çizgiler eğri ya da dalgalı görünebilir.
  • Parlak ışıklar rahatsız edici gelir.
  • Görme yetisi zayıflar.

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu Çeşitleri ve Tedavi Süreçleri

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan bu göz rahatsızlığının 2 farklı çeşidi vardır. Bunlar;

  • Kuru AMD,
  • Yaş ya da ıslak AMD şeklindedir.

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu çeşitlerinin her ikisi de retina üzerinde bulunan sarı noktanın bozulması sonucu oluşur. Genellikle kuru AMD çok daha yaygındır ve bu rahatsızlık zararlı maddeler nedeniyle makula hücrelerinin zarar görmesi ile ortaya çıkar. Merkezi görüş kaybına neden olan bu rahatsızlığın belirli bir tedavisi yoktur. Bu nedenle sadece yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ile hastalığın ilerlemesi önlenebilir. Doğru diyet, doğru aktiviteler ve sağlıklı bir yaşam ile görme kaybının engellenmesi sağlanır.

Islak AMD ise kuru AMD’nin ilerlemiş halidir. Hastalığın bu çeşidinde makula altındaki oluşan yeni damarlardan kan ve sıvı sızar. Islak AMD’nin tedavi sürecinde anti-vasküler endotelyal büyüme faktörü ilaçları kullanılır. Bu sayede kan sızdıran yeni damarların oluşması engellenir ve hücrelerin bozulması yavaşlatılır. Ayrıca gerekli görüldüğünde bu tür kan damarlarının giderilmesi için lazer ameliyatı tercih edilir.

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu Daha Çok Kimlerde Görülür?

Özellikle 50 yaş üzerinde ortaya çıkan yaşa bağlı makula dejenerasyonu, sigara kullanan kişilerde daha çok oluşur. Sigara kullanımı retinanın ihtiyacı olan oksijeni tüketir. Bu da rahatsızlığın görülme riskini artırır. Ayrıca ailesinde sarı nokta hastalığı olan kişilerin daha dikkatli olması gerekir. Genellikle erkeklere oranla kadınların daha çok yakalandığı bu hastalık, uzun süre güneşe maruz kalanlarda da görünür.

Güneş ışınları retinaya zarar verdiği için güneş gözlüğü kullanımına önem verilmelidir. Yağlı ve sağlıksız besinler ilerleyen yaşlarda sarı nokta hastalığının tetikleyicisidir. Hatta bu rahatsızlığa sahip olan hastaların doğru beslenme ile hastalıklarının ilerlemesi de engellenir.

Hastalığın görülme riski hareketsiz kişilerde daha yüksektir. Düzenli egzersiz yapmayan kişilerin retinası yeterli seviyede oksijen alamaz. Bu da sarı nokta hastalığının oluşmasına zemin hazırlar.