Trifokal Lensler

Trifokal LenslerTrifokal lens, üç odaklı bir göz içi lenstir. Göz içi lensler gözlerimizde doğal olarak bulunan ve bazı işlevleri yerine getiren göz merceğinin yerine geçmek için tasarlanmıştır.

Doğal göz merceği ya da göz lensi görüntünün göz içe girerek görüntüye odaklanılmasını sağlar. Göz içi merceği hareket eden bir yapıya sahiptir. Gözün içersinde 360 derece döner.

Bazı göz bozukluklarına neden olan göz merceği hasarları meydana gelebilmektedir. Göz merceğinin saydamlığını yitirmesi ya da dinamik uyumunu kaybetmesi durumlarında görme bozuklukları ortaya çıkar. Trifokal lensler en gelişmiş lenslerdir. Bu lenslerde üç odak olması hem yakın hem uzak hem de orta mesafe görüşünün netleşmesini sağlar.

Trifokal Lensler Gözle İlgili Hangi Sorunlarda Kullanılabilir?

Trifokal lenslerin en önemli kullanım alanı katarakttır. Katarakt doğal göz merceğinin yaşlanma ya da farklı nedenlerden dolayı saydamlığını ve işlevselliğini kaybetmesidir.

Bu tür lensler sadece katarakt ameliyatlarında kullanılmaz. En önemli kullanım alanı katarakt cerrahisi olsa da gözlük kullanmak istemeyen ve görme sorunları yaşayan hastalarda tercih edilebilir.

Sadece uzak ya da sadece yakın görme sorunu olan hastalarda da orta mesafe görme sorunu olan hastalarda da üç odaklı lensler kesin çözüm sunabilir. Üç odaklı lensler lazer tedavisiyle iyileşmeyen görme bozuklukları için de alternatiftir. Üç odaklı lensler doğal göz merceğinin tüm işlevlerini rahatlıkla gerçekleştirir.

Trifokal Lensler Nasıl Yerleştirilir

Trifokal lensin, göze yerleştirilmesinde mikro cerrahi yöntemler kullanılır. Trifokal lensler her iki göze de aynı anda yerleştirilmez. Ameliyatta iğne kullanılmaz. Damla ile anestezi yapılır.

Fako yöntemi olarak tanımlanan ameliyat yönteminde ultrason dalgalarıyla doğal lensin eritilmesi sağlanır. Fako yöntemi, göze küçük bir kesik açılarak öncelikle doğal göz merceğinin eritilmesini sonrada yerine akıllı lenslerin yerleştirilmesini sağlayan oldukça gelişmiş bir cerrahi yöntemdir.

Ameliyat yaklaşık olarak 15 ile 20 dakika sürer. Ameliyat sırasında hasta hiçbir acı hissetmez. Üç odaklı merceğin göz içine yerleştirilmesi kısa ve kolay süren bir uygulamadır. Trifokal lens ameliyatı öncesinde, biyometri cihazlarıyla doğal lensin numarası ölçülür. Böylece gözlük kullanılmasına gerek kalmayacak şekilde göz numarası sıfırlanır.

 

Trifokal Lensler Gözlük İhtiyacını Ortadan Kaldırır Mı?

Üç odaklı lensler uzak, yakın gözlük kullanımını ortadan kaldıracak tedavi olanaklarını sunar. Göz lensinin numarası ölçülerek buna göre yapay lensler tercih edilebilir. Trifokal lens; yakın gözlüğü, uzak gözlüğü kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Bu günün teknolojisiyle gözün içindeki astigmat derecesi ölçülebilmektedir. Göz numarası doğru tespit edildikten sonra numara sıfırlanabilir. Yani gözlük kullanılmasına gerek kalmaz.

Astigmatlı lensin takılacağı doğru açıyı belirlemek önemlidir. Dijital göz tanıma gibi teknolojilerle bu açı doğru şekilde belirlenebilir. Bu lensler gözlük kullanmak istemeyenler için uygun bir tedavi alternatif sunabilir. Uzak ve yakın numaralar tek bir mercekte sıfırlanabilir. Üç odaklı lens hem uzak hem de yakın gözlük kullanımını ortadan kaldırabilir.

Trifokal Lenslerin Avantajları Nelerdir

Üç odaklı lensler göz merceğinin üç odağını da iyileştiren lenslerdir. Tek odaklı ya da iki odaklı lenslere göre çok daha işlevseldir. Bir mercekle üç görme sorunu birden çözülebilir.

Üç odaklı lensler akıllı lens teknolojisinin en gelişmiş halidir. Sadece uzak yakın değil orta mesafe görme sorunlarına da çözüm olur.

Trifokal lenslerin katarakt ameliyatlarındaki önemi büyüktür. Bu ameliyatlarda trifokal lens kullanılırsa hasta sadece katarakt sorunundan değil diğer görme sorunlarından da kurtulabilir. Göz merceğinin tüm görme işlevini üç odaklı lens birebir karşılar. Net görüş sağladığı gibi güneş ışınlarından da gözün zarar görmesini engeller.