Torik Lensler

Göz içi lensler arasında astigmat sorunu için özel olarak tasarlanan lenslere torik lensler denilmektedir. Torik lens, gözün ön tarafında yeni ve etkili bir kırıcı yüzey oluşturmak için tasarlanmıştır.

Astigmat göze gelen ışınların kırma probleminden dolayı görme sorunlarına yol açmasıdır. Kırıcılık meridyenleri arasındaki farktan kaynaklanan astigmat, noktasızlık anlamına gelir. Bir noktada odaklanamayan ışınlar, iki ayrı çizgide birleşince görüş bulanıklaşır. Astigmatın etkisizleştirilmesi için torik göz içi lensleri kullanılır.

Bu lenslerin hem uzak hem yakını hem de orta mesafeyi netleştiren trifokal akıllı lens modelleri de vardır. Bu lensler birden fazla göz sorunu olan hastalar için oldukça uygundur.

Torik Lens İle Gözlük Ya Da Kontakt Lensten Kurtulmak Mümkün Müdür

Torik lens, doğal merceğin yerine mikro cerrahi ameliyat ile yerleştirilir. Gözün doğal lensinin tüm işlevini gerçekleştirdiği için, gözlük veya kontakt lens kullanmaya da gerek kalmaz. Bu lens gözde meydana gelmiş olan tüm kırılma sorunlarının çözülmesini sağlar.

Torik lens ameliyatı sonrasında kısa sürede hasta görüş netliğini yakalar. Astigmatta nesnelerin biçimlerini farklı görme bulanık görme gibi sorunlar yaşanır. Bu lensler bu sorunları ortadan kaldırır.

Göze tam anlamıyla uyum sağlayan bu akıllı lenslerle gözlük kullanmaktan kurtulmak mümkündür. Astigmatın düzeltilmesi için özel olarak tasarlanan torik lensler, 6 ile 7 dereceye kadar astigmat sorunlarını çözer. Astigmat sorunu olup kontakt lens ya da gözlük kullanan herkes torik lens konforunu tercih edebilir.

Torik Lens Ameliyatı Nasıl Yapılır

Torik lens ameliyatı, hastaların son derece konforlu olduğu ameliyatlardır. Gelişmiş teknolojiler kullanıldığından hastanın gözünde çok ufak bir kesik açılır. Açılan bu kesitten girilerek hasar görmüş doğal lens çıkarılır. Onun yerine akıllı lens yerleştirilir.

Ameliyat boyunca hasta bir şey hissetmez. Çünkü damla ile anestezi yapılır. Temelde torik lens ameliyatı bozulmuş doğal lensin yeni lensle değiştirilmesidir.

Ameliyat sonrası görme sorunları çok hızlı şekilde düzelir. Bu ameliyat ile yüksek dereceli astigmattan kurtulma şansı vardır. Hastanın farklı göz bozuklukları varsa aynı anda diğer sorunlar için de ameliyatlar yapılabilir.

Torik Lens Kimler İçin Uygundur

Astigmat sorunu olan tüm hastalar için torik lens tercih edilebilir. Gözlük ya da kontakt lens kullanan ya da astigmat sorunu yeni ortaya çıkan hastalar bu tedavi yöntemini seçebilir. Torik lens kullanımının hastaya uygun olup olmadığı muayene sonrasında anlaşılabilir.

Bu lens üç odaklı olarak tercih edildiğinde tüm görme sorunlarını çözebilir. Torik lensler astigmat sorunu için özel tasarlanan lensler olduğundan, diğer lenslerden biçim ve işlev olarak farklıdır. Astigmat sorunu olan kişilerde bulanık görme ve cisimleri farklı biçimlerde görme sorunları vardır.

Bu tarz lensler kırılma yüzeyini yenileyerek bu sorunları ortadan kaldırır. Hem uzak mesafe görüş, hem yakın mesafe görüş hem de orta mesafe görüş sorunlarını gideren akıllı lenslerin torik modelleri mevcuttur. Astigmatla birlikte uzak ya da yakın görme sorunları olan kişiler tek lensler bütün sorunlarından kurtulabilir.

Torik Lens Kullanmanın Faydaları Nelerdir

Akıllı lensler gözlük ve kontakt lensten çok daha konforludur. Göz içine yerleştirilen akıllı lens göze tam olarak uyum sağlar. Bu tarz lensler astigmat sorunu olan kişilere yönelik en gelişmiş tedavi seçeneğini sunması açısından faydalı bir tedavidir.

Yumuşak torik lens türleri oldukça rahattır. Gözle uyumlu olan bu lenslerle hastalar uğraşmak zorunda kalmaz. Gözdeki doğal lensin yerini aldıklarından oldukça rahatlık sağlar. Torik lenslerin uzak – yakın – orta mesafe görüşü de iyileştiren trifokal modelleri de vardır. Torik lens kullanarak astigmat sorunundan tamamen kurtulmak mümkündür.