Multifokal Lensler

Multifokal Lensler

Göz merceğinde meydana gelen bozuklukların tedavisinde akıllı lens cerrahisi en etkili yöntemdir. Gözümüzü bir kamera olarak düşünürsek, kameranın objektifi göz merceği olarak tanımlanabilir.

Göz merceği ya da göz lensinin doğal yapısı şeffaf ve elastiktir. Doğal göz lensimiz hareket ederek görüntüyü odaklar. Doğal göz lensi bozukluklarında katarakt, uzak, yakın ve orta mesafe görme sorunları ortaya çıkar.

Multifokal lensler hem yakın hem de uzağı göremeyen kişiler için uygun tedaviyi sunar. İki odaklı olan bu lensler doğal göz lensinin tüm işlevlerini yerine getirebilir. En fazla katarakt tedavisinde kullanılan bu lensler, sadece katarakt sorunu olan hastalar için değil uzak ve yakını görme sorunu olan hastalar için de tercih edilir.

Multifokal Lensler Kimler İçin Uygundur

Multifokal lensler özellikle 40’lı yaşlardan sonra meydana gelen katarakt sorunlarında ilk tercih edilen tedavidir. +3.00 ve üzeri hipermetrop olan hastalarda göz merceği multifokal lensle değiştirilebilir.

Bu tarz lensler, kornea ve retinada görmeyi etkileyecek bir rahatsızlık varsa tercih edilmez. Bu lenslerin kullanımı katarakt alanıyla sınırlı değildir. Uzak ya da yakın görme bozukluklarında hastanın muayenesinden sonra uygunsa akıllı lens tercih edilebilir.

Gözlük kullanmak istemeyen birçok hasta akıllı lens kullanabilir. Ancak kapsamlı tetkiklerden sonra lensin hastaya uygun olup olmadığı anlaşılabilir. Multifokal lens iki odaklı görme sorunlarının ikisi için de çözüm sunar. 18 yaşından büyük görme sorunları yaşayan herkes akıllı lens kullanıp kullanamayacağını muayene sonrasında öğrenebilir.

Multifokal Lens Cerrahi Operasyonu Nasıldır

Multifokal lensler ileri teknoloji cihazların kullanıldığı cerrahi operasyonla gözün içine yerleştirilir. Göze açılan küçük bir kesikten doğal göz merceğine ultrason dalgaları gönderilir. Bu dalgalar göze hiç zarar vermeden doğal merceğin eritilmesini sağlar.

Doğal mercek ortadan kalktıktan sonra yerine multifokal lens konulur. Damla ile yapılan anestezi sayesinde hasta hiçbir ey hissetmez. Gözde açılan kesik çok küçük olduğundan dikiş de gerekmez. Bu cerrahi operasyon oldukça kolay ve kısa süren bir operasyondur. 10 veya 15 dakikada hasarlı mercek yeni akıllı lens ile değiştirilir.

Hastalar kısa sürede normal yaşamlarına dönebilir. Tabi her cerrahi operasyondan sonra olduğu gibi hastaların dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Bu ameliyat sonrasında hastaların dikkat etmesi gerekenler şunlardır:

  • Ameliyat sonrası hastaneden çıkar çıkmaz araç kullanılmamalı
  • Göz ve çevresine ameliyattan sonra su değdirmemeli
  • Gözü güneş ışınlarından ve çevresel etkilerden korumak için güneş gözlüğü takılmalı
  • Uyurken gözün zarar görmemesi için uygun pozisyon tercih edilmeli
  • Doktor kontrollerine düzenli olarak gidilmeli
  • Göze zarar verecek hareketlerden kaçınılmalı

Multifokal Lens Gözlük Kullanmaktan Kurtarır Mı?

Akıllı lenslerin en önemli özelliği doğal mercek işlevi görmelerdir. Yani akıllı lens takılan bir hasta gözlük kullanmak zorunda kalmaz. Hem yakın hem uzak gözlüğü kullananlar akıllı lens sayesinde iki gözlükten de kurtulabilir. Sadece yakın ya da uzak gözlüğü kullananlar da akıllı lensle gözlük kullanmak zorunda kalmazlar.

Multifokal lensler, katarakt tedavisinde sık tercih edilse de gözlük kullanmak istemeyen hastalar için de uygundur. Katarakt ameliyatlarında bir tek akıllı lensle birçok sorun çözülebilir. Hem doğal merceğin saydamlığını yitirmesinden kaynaklanan görme bozuklukları hem de mesafede netlik sorunları ortadan kalkar.

İki odaklı akıllı lens uzak ve yakın gözlük kullanma sorununu çözer. Ancak hangi hastaların bu lensleri kullanmaya uygun olduğu hangilerinin uygun olmadığı gerekli tetkikler yapılarak anlaşılabilir. Akıllı lensler zaman içinde değiştirilebilir. Bu tür lenslerle hem katarakt, hem de uzak ve yakın görme sorunları