LASEK

LASEKGörme bozukluğuna neden olan kırma kusurlarının lazerle tedavisinde uygulanan farklı yöntemler bulunmaktadır. Lazer tedavisinde yöntem ne olursa olsun amaç korneanın kusurlarının giderilerek yeniden şekillendirilmesidir.

LASEK yönteminde korneanın şekillendirilmesi için kornanın ön kısmındaki doku kaldırılır. Kornea epitelinin alkol yardımı ile kaldırılmasıyla uygulanan lazer tedavisine LASEK yöntemi denir. Kornea tabakasındaki flep bu yöntemde kesilmez. Tabaka alkol yardımıyla kaldırılarak ayrılır. Temel olarak LASİK ve LASEK yöntemleri arasındaki fark budur.

Her iki yöntemde de excimer lazer korneanın şekillendirilmesi için kullanılır. Eipital tabakası tamamen ortadan kaldırılmadan kornea yatağından ayrılır. Lazerle kornea yatağı yeniden şekillendirildikten sonra epitel tabakası da yerine yerleştirilir. LASEK yöntemiyle miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme bozuklukları tedavi edilebilir.

LASEK Yöntemiyle Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır

Excimer lazer tedavisi gözdeki kornea kısmının yeniden şekillendirilmesini sağlar. Excimer lazer tedavisinin uygulanma şekilleri farklı olabilir. Lazerin korneaya uygulanması için korneadaki epitel tabakanın alkol yardımıyla kaldırılması prensibine dayanan LASEK tekniğinde de amaç korneadaki bozuklukların düzeltilmesidir.

Bu yöntem, lazerin kornea alt tabakasına ulaşmasına olanak tanır. PRK ile LASİK arası bir yöntem olarak ifade edilen LASEK korneası ince olan hastalar için alternatif bir tedavi olanağı sunar. Diğer lazer tedavilerinde olduğu gibi bu teknikte de göz damla ile uyuşturulur. Bu nedenle hasta gözünde herhangi bir acı hissetmez.

Hasta ameliyat boyunca tek bir noktaya bakar. Oldukça kısa süren ameliyat sonrasında göze özel bir kontakt lens takılır. Koruma amaçlı olan bu kontakt lens 4 gün sonra çıkartılır. LASEK ameliyatından sonra iyileşme süresi biraz daha uzundur. Korna tabakasının yüzeysel kısmı olan epitel kesilmediğinde kısa sürede eski halini alır.

LASEK Lazer Tedavisi Kimler İçin Uygundur

LASEK lazer tedavisi genellikle LASİK tedavisi için gerekli kornea kalınlığına sahip olmayan hastalarda tercih edilir. Lazer tedavisinde hangi yöntemin kullanılacağı kornea ölçümlerinden sonra belli olur.

Herkesin kornea yapısı birbirinden farklıdır. Kırılma kusurları da herkeste farklı olur. LASEK tedavisinin hastaya uygun olup olmadığı gerekli tetkikler yapıldıktan sonra anlaşılabilir. LASİK cerrahisinin uygun olmadığı birçok durumda LASEK tedavisi alternatif olur. Olası bir darbeyle flep tabakasında ayrılma riski olabilecek kişiler için bu yöntem uygundur.

Bu tarz lazer tedavisi 18 yaşından büyük gözde kırılma kusuru sorunu olan herkes için tercih edilebilecek bir yöntemdir. İnce kornealı kişiler için LASEK lazer tedavisi daha uygun bir tedavidir.

LASEK Tedavisi Sonrasında İyileşme Süreci Nasıldır

LASEK lazer tedavisinde hastanın gözüne koruyucu bir kontakt lens yerleştirilir. Birkaç gün sonra bu lens çıkartılır. Hastanın net görüşe kavuşması bir haftayı bulur. Operasyon sonrası birkaç gün gözde batma, ağrı hissi yaşanabilir. İyileşme sürecinde hastalar günlük yaşamlarına normal şekilde devam edebilir.

Görmedeki tam iyileşme üçüncü aydan sonra netleşir. LASEK tedavisi sonrasında doktor kontroller, ne düzenli olarak gitmek gerekir. Doktorun tavsiye edeceği şekilde gözü korumak da önemlidir. Operasyondan hemen sonra hasta araç kullanmamalıdır. Gözün bir süre dış etkenlerden korunması için özel çaba harcanmalıdır.

Diğer yöntemlere göre iyileşme sürecinin uzun sürmesinin nedeni epital tabakanın kendini toplamasının zaman almasıdır. Tüm lazer tedavilerinde olduğu gibi bu tedavi yönteminde de hasta ameliyat sonrası gerekli önlemleri almalıdır.

İyileşme sürecinin ilk iki gününde gözde batma rahatsızlığının olması normaldir. Ameliyatı yapan doktor mutlaka hastayı daha sonra da görmelidir. Göz kusurlarının tamamen düzelmesi üç ayı bulabilir. Bu süreçte hasta düzenli göz sağlığı kontrollerini yaptırmalıdır. LASEK tedavisi sonrasında hastaların görme bozuklukları tamamen ortadan kalkar.