Keratokonus Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Keratokonus Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

KeratokonusKorneadaki şekil bozukluğu olarak ifade edebileceğimiz keratokonus, genellikle ergenlik döneminde başlayan bir kornea hastalığıdır. İlerleyen miyop ve astigmatla birlikte korneanın saydam tabakasında sivrilme ve bombeleşme meydana gelir. Korneadaki bu bozulmalar görme sorunlarına yol açar.

Keratokonus nedir, nasıl tedavi edilir, diye baktığımızda bu hastalığın tedavisinin hangi aşamada olduğuna göre değişebileceğini görmekteyiz. Keratokonus hastalığı 40 yaşından sonra durulma evresine geçer.

Ancak bu kornea hastalığı tedavi edilmezse ciddi görme bozukluklarına yol açabilir. Bir kişide keratokonus hastalığının olup olmadığı kornea topografisi ile anlaşılabilir. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse tedavi de o kadar kolay olur. Bu tarz bir kornea hastalığının ortaya çıkmasında çeşitli nedenler etkili olabilir.

Keratokonus Nedenleri Nelerdir

Keratokonus birçok farklı nedenden ortaya çıkabilir. Genetik olabileceği gibi dış etkenlerden de kaynaklanabilir. Kemik hastalıkları, down sendromu gibi bazı sistematik hastalıklar da bu hastalığın oluşmasında etkili olabilir.

Alerjiye bağlı konjonkivit oluşması en sık karşılaşılan nedenlerden biridir. Alerji nedeniyle gözlerin çok ovalanması korneada şekil bozukluğuna yol açabilir. Çok nadir olarak bu hastalığın genetik olarak da kişiden kişiye geçtiği görülmektedir.

Gözlere belli bir nedenden dolayı çok basınç uygulanması keratokonus hastalığına neden olabiliyor. Gözleri çok kaşımak, çok ovalamak zamana korneanın şeklinin bozulmasına neden olabiliyor. Ancak genel olarak semptomlara bakıldığında bu hastalığın nedenleri arasında hem genetik hem de çevresel etkenlerden olduğu görülür. Kesin nedenleri tam olarak bilinmese de hastalık kuru iklime sahip coğrafyalarda daha sık görülüyor.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Keratokonus olan kişiler çeşitli şikayetlere sahip olur. Kornea zarar gördüğü için görüş netliği bozulur. Keratokonus nedir, nasıl tedavi edilir, diye sorarken hastalığın belirtilerini bilmek erken teşhise yardımcı olacaktır. Keratokonus hastalığının nedenleri;

 • Gözlerin kamaşması,
 • Işığa karşı hassasiyet,
 • Sürekli ilerleyen miyop ya da astigmat,
 • Gözlerde sıklıkla ortaya çıkan alerji,
 • Gözlerde kaşıntı olması,
 • Gözlük kullanılmasına rağmen net görememe,
 • Uzaktaki cisimleri net görememe,
 • Televizyon seyrederken altyazıları okuyamama, şeklinde sıralanabilir.

Hastalığın ilerleyen evrelerinde hastalar iki metre uzağı bile görmez duruma gelebilirler. Yüz de 95 oranında görme kaybı yaşanabilir. Bu nedenle hastalığın erken teşhis edilmesi oldukça önemlidir.

Keratokonus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erken evredeki keratokonus hastalığının tedavisinde kontakt lens tercih edilebilir. Kontakt lensler hastalığın ilerlemesini önleyemediğinden zamanla yetersiz kalabilir. INTACS tedavisi ise, halka tedavisi olarak bilinen korneayı güçlendiren bir tedavi yöntemidir. Bu tedaviyle kırma kusurları giderilirken hastalığın ilerleyişi de durdurulur. Genel olarak keratokonus tedavisinde şu yöntemler kullanılır;

 • Kornea cross linking (çapraz bağlama),
 • Özel yumuşak kontakt lensler,
 • Sert gaz geçirgen kontakt lensler,
 • Piggyback Lens Uygulaması (yumuşak kontakt lenslerin üstüne sert gaz geçirgen kontakt lens uygulaması)
 • Melez kontakt lens,
 • Skleral veya yarı-skleral lens,
 • Kornea içi halka (intacs),
 • Kornea nakli (keratoplasti)

İlk aşamalarda kontakt lensler ve gözlükler işe yarasa da hastalığı ilerleyen aşamalarında kornea iyice incelebilir. Bu durumda gözlük ve kontakt lens yeterli olmaz. Şekli epey bozulan kornea görme bozukluklarına neden olur.

Keratokonus nedir, nasıl tedavi edilir, diye merak eden kişiler için hastalığın farklı tedavi yöntemleri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak her tedavi her hasta için uygun olmaz. Korneadaki bozulmanın seviyesi oldukça önemlidir. Çok ileri seviyedeki bozulmalarda hiçbir tedavi işe yaramazsa kornea nakli gerekebilir.

Kornea hastalıkları ciddiye alınması gereken hastalıklardır. Tedavi edilmeyen kornea hastalıkları kalıcı körlüğe neden olabilir. Hangi tedavinin uygun olacağı kornea ölçümleri yapıldıktan sonra kornea haritasına bakıldıktan sonra anlaşılabilir.