Göz İçi Lens Nedir

Göz İçi LensGözün içinde uzak ve yakın görüşü netleştiren bir lens bölümü vardır. Yaşlılık nedeniyle ya da farklı nedenlerle bu lens elastikliğini ve saydamlığını kaybeder. Günümüzde akıllı lens olarak bilinen çok odaklı göz içi lensleri cerrahi operasyonla bozulmuş lensin yerine kolaylıkla geçebilir hale gelmiştir.

Göz içi lensleri, katarakt ameliyatlarında sıklıkla tercih edilir. Sıklıkla merak konusu olan göz içi lens nedir, diye sorduğumuzda deforme olan göz lensinin yerine geçebilen tüm doğal işlevleri yerine getiren yapay lens olarak yanıt verebiliriz.

Akıllı lensler gözlük kullanma zorunluluğunu da ortadan kaldırır. Göz cerrahisinde bir devrim niteliğinde olan göz içi lenslerin kullanımı oldukça yaygındır. Göz içi lensler doğal lenslerin birebir aynısıdır. Hatta çok daha iyi görüş kalitesi sağlar.

Göz İçi Lens Çeşitleri Nelerdir

Göz içi lenslerde farklı ihtiyaçlara cevap veren lens çeşitleri vardır.

  • Monofokal tek odaklı,
  • Multifokal çok odaklı
  • Trifokal 3 odaklı, olmak üzere üç çeşit lens hastanın ihtiyacına uygun olarak tercih edilebilir.

Katarakt cerrahisi uygulanırken gözdeki zarar görmüş doğal lens çıkarılır. Yerine farklı yapılardaki lens çeşitlerinden biri konabilir. Bunlar, tek bir mesafede net görüş sağlayan sabit odaklı lenslerdir.

Monofokol odaklı lensler, yakın, orta ve uzak görüşün netliğini sağlar. Trifokal odaklı mercek ise, yakın ve uzak görüş netliğini sağlar. İşlevini ve saydamlığını kaybetmiş doğal lens yerine konulan bu yapay lensler gözlük kullanma ihtiyacını da ortadan kaldırır. Göz içi lens nedir, sorusu kadar çeşitleri nedir sorusu da önemlidir. Çünkü hastanın göz bozukluğuna göre farklı lens çeşitleri tercih edildiğinden, doğru lensin kullanılması tedavinin başarısı açısından önemlidir.

Göz İçi Lens Uygulaması Kimlere Yapılabilir

Göz içi lens uygulaması lazer tedavisinin işe yaramadığı hastalarda alternatif bir çözümdür. Gözlük kullanmak istemeyen herkese göz muayenesi sonrasında uygunsa göz içi lens tedavisi uygulanabilir.

Uzak ya da yakın mesafede ya da her ikisinde de görme bozukluğu olan kişilere göz içi lens takılabilir. Özellikle 40 yaşını aşmış katarakt sorunu olan kişilerde sıklıkla tercih edilir. Gözdeki kırma kusuru denilen kusur lazerle tedavi edilemeyecek durumdaysa akıllı lensler kullanılabilir.

Akıllı lensler değiştirilebilir ve istenildiğinde çıkarılabilir. Katarakt ameliyatlarında akıllı lensler ilk tercihtir. Bir hastanın akıllı lens tedavisine uygun olup olmadığı yapılacak tetkikler sonrasında anlaşılır.

Göz İçi Lens Ameliyatı Nasıl Yapılır

Göz içi lens ameliyatına, karar verilmeden önce hastanın detaylı muayenesi yapılır. Bu muayenede hastanın lazer tedavisine uygun olup olmadığı da anlaşılır.

Hastanın görme bozukluklarına göre uygun lens tercih edilir. Ameliyat oldukça kısa süren ve hasta için konforlu bir ameliyattır. Göz açılan küçük bir kesiden ultrason dalgaları yardımıyla doğal mercek emilir. Sıvılaşarak yok olan doğal göz merceği yerine seçilen göz içi lens yerleştirilir. Göz içi lens nedir, kimlere yapılır nasıl yapılır gibi soruları yanıtlarken bu göz cerrahisi yönteminin oldukça gelişmiş bir cerrahi yöntem olduğunu da belirtmemiz gerekir.