Fako Yöntemi Nedir?

Fako Yöntemi Nedir?

Fako Yöntemi

Görme kalitesini düşüren ve hayatı olumsuz etkileyen, katarakt rahatsızlığı yalnızca cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Fako yöntemi, lazerli cerrahi olarak da ifade edilen katarakt cerrahisinde en gelişmiş yöntemdir.

Fako yöntemi nedir, sorusunu gözdeki katarakt merceğin özel tekniklerle eritilerek yerine akıllı lensin yerleştirilmesi olarak cevaplayabiliriz. Katarakt gözdeki göz lensi ya da göz merceği denilen bölümde meydana gelir. Merceğin bulanıklaşması objelerin net görülmesini engeller. Günümüzde artık kataraktlı göz merceği akıllı merceklerle değiştirilebiliyor.

Fako yöntemi, 2 mm’lik küçük bir kesikle gerçekleştirilen bir cerrahi yöntemdir. Hasta konforu açısından oldukça yüksek standartlar sağlayan bu yöntemle hastalar kısa sürede normal yaşamlarına dönebilirler.

Fako Yöntemiyle Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır

Fako yönteminde kataraktlı göz merceği ultrasonik ses dalgaları ile parçalanarak gözün içinde emilir. Mikrocerrahi teknikler kullanılarak, katlanabilir yapay göz merceği gözün içersine yerleştirilir.

Tüm bu uygulamalar sadece küçük bir kesik üzerinden yapılır. Açılan kesik oldukça küçük olduğundan dikişe gerek kalmaz. Viscoelastik jel kataraktlı göz merceğinin gözün diğer bölümlerine zarar vermesini engeller. Böylece istenen şekilde sorunlu mercek yerine yeni mercek konabilir.

Fako yöntemi nedir, sorusu son zamanlarda oldukça sık sorulan bir sorudur. Çünkü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de katarakt tedavisinde bir numaralı tedavi olarak bilinir. Ayrıca akıllı lensler tüm görme bozukluklarının tedavisinde odlukça etkilidir.

Fako Yöntemi İle Hangi Göz Hastalıkları Tedavi Edilebilir

Fako yöntemiyle tüm görme bozukluklarının cerrahi tedavisi yapılabilmektedir. Göz içine yerleştirilen akıllı lensler gözü en net şekilde görebileceği kaliteye kavuşturuyor. Lazerli cerrahi olarak da bilinen FAKO yöntemi katarakt, uzak ve yakın görme sorunları gibi göz bozukluklarının tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Fako yöntemi nedir, sorusunu sadece katarakt hastaları sormuyor. Yakın ve uzağı görme sorunları yaşayan hastalar da bu yöntemler gözlük kullanma zorunluluğundan kurtulabiliyor.

Fako yöntemi bir anlamda geleceğin teknolojilerinin göz ameliyatlarında kullanılmasıdır. Bu ileri teknoloji sorunlu göz merceği yerine aynı işlevi gören akıllı göz merceği kullanılabilmesine olanak tanıyor. Akıllı lensler net görüş sağlamasının yanında ultraviyole filtresine sahiptir.

Fako Yönteminin Sağladığı Avantajlar Nelerdir

Fako yönteminin bu kadar popüler olmasının en önemli nedeni klasik cerrahi yöntemlere göre çok daha kolay ve etkili olmasıdır. Fako yöntemiyle gerçekleştirilen ameliyatlar yaklaşık 10 veya 15 dakikada tamamlanır.

Hastalar ameliyat sırasında ağrı ya da acı hissetmez. Ameliyat için açılan kesi çok küçüktür. Ameliyat sonrasında görüş netliği oldukça yüksek olur. Mikrocerrahi teknolojiler kullanıldığından gözün başka hiçbir bölümü zarar görmez. Ameliyat sonrasında hastalar kısa sürede iyileşir ve günlük hayatlarına dönebilir.

Bu yöntem göz cerrahisinde en gelişmiş yöntemdir. Oldukça kısa bir ameliyat sonrasında gözün kaliteli görüşü geri kazanması sağlanır. Akıllı göz merceği doğal göz merceğinin tüm işlevselliğine sahiptir.