Fakik Göz İçi Lensler

Fakik Göz İçi LenslerGöz bozukluklarının tedavisinde modern cerrahi yöntemler oldukça etkili seçenekler sunar. Gelişen göz sağılığı teknolojileri ileri derecede görme bozukluğu yaşayan kişiler için alternatif tedavi yöntemleri yaratıyor.

Fakik göz içi lensler, doğal göz lensi alınmadan gözün içine yerleştirilebiliyor. Katarakt tedavisinde kullanılan akılı lenslerden farklı olarak bu tarz göz içi lensler, doğal göz lensine zarar vermeden görme sorunlarını çözebilir. Göz bozukluğu yüksek derecede olan hastalar için lazer tedavisi uygulanabiliyor. Lazer tedavisine bir alternatif olan fakik göz içi lens cerrahisi, miyop, astigmat ve hipermetrop gibi göz rahatsızlıklarının tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilir.

Fakik Göz İçi Lensler Kimler İçin Uygundur

Lazer tedavisi için yeterli seviyede kornea dokusu olması gerekir. Bazı hastalarda kornea dokusu lazer tedavisi için gereken miktarı karşılamaz. Gözlük dereceleri lazerle tedavi edilemeyecek kadar yüksek olan kişiler için bu tür göz içi lensler uygundur.

Fakik göz içi lens uygulaması yapılabilmesi için hastanı kırma kurusu dışında başka bir göz rahatsızlığının olamaması gerekir. Retina, glokom ya da katarakt rahatsızlığı olan hastalar için bu yöntem uygun değildir. Katarakt için doğal lensin tamamen çıkarıldığı akıllı lens cerrahisi uygulanır.

Fakik göz içi lens uygulamasının yapılabilmesi için gözlük numarasının bir yılda 0.50 üzerinde değişmemiş olması gerekir. Fakik göz içi lensler 21 ile 45 yaş arası hastalar için uygundur. Gözlük numarası olarak fakik lensler şu derecelere uygulanabilir:

  • -4.0 ile -18.0 arasında olan miyop
  • +2.0 – +8.0 dereceye kadar hipermetrop
  • 0 dereceye kadar astigmat

Fakik Göz İçi Lens Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Fakik göz içi lens ameliyatları mikro cerrahinin kullanıldığı ameliyatlardır. Bu tarz göz içi lensler iki ayrı yere yerleştirilebilir;

  • Ön kameraya yani iris önüne
  • Arka kameraya yani iris arkasına

Fakik göz içi lensler, doğal göz lensinin birebir aynısıdır. Bu lensler doğal lens gibi ışığın kırılmasına ve geçine olanak tanır. Fakik göz içi ameliyatında özün kornea tabakasına küçük bir kesik açılır. Bu kesikten hastaya uygun fakik öz lensi göz içine yerleştirilir.

Ameliyat 20 dakika kadar sürer. Ameliyat süresince hasta hiçbir acı ya da ağrı hissetmez. Çok konforlu olan bu ameliyattan 1 veya 2 saat sonra hasta normal hayatına dönebilir. Fakik lens saydam bir yapıya sahiptir ve göz yapısıyla tamamen uyumludur. Dışarıdan bakıldığında gözde olduğu anlaşılmaz. Hastaların isteği üzerine fakik lensler daha sonra çıkarılabilir ya da değiştirilebilir.

Fakik Göz İçi Lens Ne Gibi Avantajlar Sağlar

Fakik göz içi lens, gözlük ya da kontakt lens kullanımına göre çok daha konforludur. Gelişmiş göz cerrahisi teknikleriyle gerçekleştirilen fakik göz içi lens ameliyatları hastanın konforu açısından oldukça büyük rahatlık sağlar.

Kolay ve kısa süren bir ameliyattır. Fakik göz içi lens, göz yapısına tamamen uyum sağladığından bu lensi kullanan kişiler lensten rahatsız olmazlar. Ameliyatta göze açılan kesik çok küçük olduğu için dikiş gerekmez.

Göz bozukluğunda en gelişmiş tedavi alternatifini fakik lensler sunar. Fakik lens göze yerleştirildikten sonra doğal lensle uyum içinde işlevlerini yerine getirir. Fakik göz içi lensler günlük hayatı büyük ölçüde kolaylaştırır. Kontakt lens ya da gözlük kullanımında ortaya çıkan sorunlar yaşanmaz. Lazer tedavisinin uygun olmadığı hastalar için oldukça avantajlı bir tedavi yöntemidir.

Göz sağlığı teknolojilerinin geldiği son nokta olan akıllı lensler görme bozukluğu sorunu olan herkes için alternatif tedavi olanakları sunar. Gözlük ya da kontakt lens kullanmak zorunda olmayan kişilerin yaşam kalitesi yükselir.