Cross Linking Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Cross Linking Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Cross LinkingCross Linking, keratokonus adı verilen kornea hastalığının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Keratokonus hastalığında, kornea konikleşir ve şekli bozulur. Korneanın çapraz bağlama yöntemiyle güçlendirilmesi ve şekil bozukluğunun düzeltilmesi Cross Linking tedavisidir.

Cross Linking göze uygulanan cerrahi bir operasyondur. Korneadaki liflerin çapraz bağlanmasıyla esneklik azaltılır. Cross Linking nedir, nasıl tedavi edilir diye sorarsak aslında keratokunus hastalığının en etkili tedavilerinden birisidir diyebiliriz.

Bu tedavi temelinde, kornadaki konikleşme, incelme ve esnekleşme sorunlarını ortadan kaldırmayı amaçlar. Hastalığın durdurulmasını ve korneanın güçlendirilmesini temel alan bu cerrahi yöntem iki aşamadan oluşur. Her hasta için uygun olmamakla birlikte hastanın durumuna göre tercih edilebilir.

Cross Linking Tedavi Aşamaları Nasıldır

Keratokonus hastalığının olduğu teşhis edilen kişilerde kornea yapısı uygunsa bu tedavi tercih edilebilir. Cross Linking iki aşamalı bir tedavidir.

  • Birinci aşamada göze Riboflavin damlatılır. Bu uygulamadan önce göz anestezik damla ile uyuşturulur. Kornea epitali kaldırılır. Otuz dakika boyunca beş dakika arayla 2’şer damla B2 vit damlatılır.
  • İkinci aşama UV ışının uygulanma aşamasıdır. Bu aşamada kornea yüzeyine UV ışını uygulanır. Bu sırada B2 vit damlatılmaya da devam edilir.

Bu aşamalardan sonra göze koruyucu kontakt lens takılır. Besleyici damla aşaması ve besleyici damla + lazer aşaması olarak iki aşamadan oluşan tedavi bir saat kadar sürmektedir.

Tedavi sonrası; gözlerde yanma, yaşarma gibi hassasiyetler yaşanabilir. Ancak ikinci günden sonra bu şikâyetler ortadan kalkmaya başlar. Bu cerrahi operasyondan sonra hastaların gözleri oldukça hassas olur.

Tedaviden hemen sonra araç kullanılmamalıdır. Gözler güneşten rahatsız olacağından güneş gözlüğü takılır. İyileşme süreci uzun sürmez. Hastalar kısa sürede rutinlerine geri dönebilirler.

Cross Linking Tedavisi İşe Yarar Mı?

Günümüzde keratokonus korna hastalığında en etkili tedavi yöntemlerinden biri Cross Linking tedavisidir. Çünkü bu tedavide kornea liflerinin güçlendirilmesi de sağlanır. Hastalığın durması için gereken dayanıklılık korneaya kazandırılır.

Kornea dokusu yeni bağlarla güçlendirilir. Hastalığın durdurulmasında cross linking en etkili yöntemdir. Korneadaki kırma kusurlarını ortadan kaldıran bu tedavi aynı zamanda korna dokusunun direncini de arttırır.

İlerleyen hastalık evrelerin tamamen görme kayıpları yaşanabilir. Bu nedenle hastalık ilerlemeden durdurulmalıdır. Kornea nakline gerek kalmadan bu tedavi yöntemiyle kornea hastalığı durdurulabilir.

Cross Linking nedir, nasıl tedavi edilir, sorusunu yanıtlarken bu tedavinin hastalığın ilerlemesini durdurmada çok önemli bir tedavi olduğunu belirtmek gerekir. Hem korneadaki şekil bozukluğu düzeltilir hem de zayıf lif bağları güçlendirilerek hastalığın ilerlemesi önlenir.

Keratokonus Hastalığı Başka Hangi Yöntemlerle Tedavi Edilir?

Özel yumuşak kontakt lensler, melez kontakta lensler bu hastalığın tedavisinde tercih edilebilir. Kornea içi halka bir diğer tedavi yöntemidir. Hastalığın bu yöntemlerle tedavi edilemediği durumlarda kornea nakli gerekebilir.

Korneanın durumu tedavi yöntemini belirleyecektir. Kornea analiz edilerek hangi tedavinin uygun olacağı belirlenebilir. Ancak hastalığın ilerlemesinin durdurulması için en etkili yöntem Cross Linking yani çapraz bağlama yöntemidir. Bu yöntem kornea yapısının yenilenmesini sağlar. Esneyen, bozulan lif bağları yeniden güçlenir. Böylece hastalık ilerlemez.

Herkesin kornea yapısı ve kornea sorunları farklı olacağından çözümler de farklı olabilir. Cross Linking nedir, nasıl tedavi edilir, sorularına yanıt verirken korneanın direncini geri kazanmasının çok önemli olduğunu da belirtelim. Kornea hastalıkları zamanla ciddi görme kayıplarına yol açabilir. Kornea geri dönülmez şekilde bozulabilir. Kornea nakline gerek kalmadan korneanın tedavi edilmesi çok daha iyidir. Kornea hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmak ve belirtileri ciddiye almak olası sorunları önlemeye yardımcı olur.