Akıllı Mercekler Nelerdir

Akıllı Mercekler Akıllı lensler, görme bozukluklarında ileri teknolojinin sağladığı en gelişmiş tedavi olanaklarını yaratır. Akıllı lensler üç guruba ayrılır. Monofokal yani tek odaklı mercek hastanın uzağı net görmesini sağlar. Bifokal mercekler ise, hem yakın hem uzak görüşü netleştirir. Trifokal mercek ise üç odaklıdır. Yani hem uzağı hem yakını netleştirirken orta mesafe denen kısmında netleşmesine olanak tanır.

Akıllı mercekler nelerdir, sorusunu monofokal, bifokal ve trifokal olmak üzere üç farklı akılı mercek vardır olarak yanıtlayabiliriz. Katarakt, miyop ve hipermetrop göz bozukluklarının tedavisinde akıllı lensler kullanılabilir.

Akıllı merceklerin en sık kullanıldığı ameliyatlar katarakt ameliyatlarıdır. Katarakt ameliyatlarında saydamlığını kaybetmiş doğal lens yerine aynı işlevi gören akıllı lens takılır.

Akıllı Mercekleri Kimler Kullanabilir

Akıllı mercekler, 40 yaş üstü katarakt rahatsızlığı olan hastalarda ilk tercihtir. Ancak gözlük kullanmak istemeyen uzak, yakın görme sorunu herkes akıllı lens tercih edebilir. Tabi ki, akıllı lens tedavisi her hastaya uygun olamayabilir. Hastanın gerekli tetkikleri yapıldıktan sonra lazer tedavisi çözüm olmadığında akıllı lens kullanılabilir.

Günümüzde akıllı lensler gözlük kullanımını ortadan kaldırdığından oldukça sık tercih edilmektedir. Birden fazla görme sorunu yaşayanlar, gözlük kullanmak istemeyenler için akıllı lens tedavisi uygun olabilir.

Ancak akıllı lens ameliyatı için 18 yaş kriteri vardır. Bu ameliyatın yapılabilmesi için hastanın 18 yaşından büyük olması gerekir. Akıllı lensler nelerdir diye soran herkes tedaviye uygun olup olmadığını muayene sonrası anlayabilir.

Akıllı Mercek Ameliyatı Zor Mudur

Akıllı mercekler doğal merceğin yerine mikro cerrahi yöntemlerle yerleştirilir. Akıllı mercek ameliyatı oldukça kolay ve rahat bir ameliyattır.

Hastanın gözüne çok küçük bir kesik açılarak buradan doğal merceğe ulaşılır. Doğal mercek ultrason dalgalarıyla sıvılaştırılarak eritilir. Doğal merceğin bu şekilde ortadan kaldırılmasının ardından seçilen akıllı mercek doğal merceğin yerine konur.

Ameliyat sırasında hasta hiçbir acı ya da ağrı hissetmez. Ameliyat sonrası da hasta için oldukça konforludur. Hasta ameliyat sonrasında kısa sürede günlük hayatına geri dönebilir. Ameliyat sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken bazı şeyler olur.

Öncelikle ameliyat sonrası hasta hemen araç kullanmamalıdır. Ameliyat sonrasında bir süre gözlerin su ile temas etmemesi gerekir. Hasta gözünün üzerine yatacak şekilde uyuma pozisyonu almamalıdır. Gözün güneş ışığına maruz kalmaması için güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Ameliyat sonrası düzenli doktor kontrolü önemlidir. Hastanın doktor kontrollerini aksatmaması gerekir. Akıllı lensler nelerdir, kimler akıllı lens kullanabilir, sorularını yanıtlarken ameliyat hakkında da bilgiler vermekte yarar vardır.

Çok gelişmiş tekniklerle gerçekleştirilen göz merceği ameliyatları mutlaka bu alanda uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Mikro cerrahi yöntemlere hâkim ve deneyimli doktor tercihi önemlidir. Göz mercekleri istenildiğinde yine ameliyatla çıkarılabilir ya da değiştirilebilir. Doğal göz merceği zarar görmüş olan katarakt ameliyatlarında akıllı göz merceği ilk tercih olmalıdır.